Protez Saç Nedir?

Protez Saç ilk olarak 90'yılların ikinci yarısında Amerika'da ortaya çıkan bir saçlandırma yöntemidir. Bu yöntem ilk olarak; kanser vb. hastalıklardan ötürü 'saçlarının tamamını kaybetmiş' kişilere yönelik bir yöntem olarak ortaya çıkmış, alınan başarılı sonuçlar sonrasında da 'bölgesel saç dökülmesine bağlı yaşanan kayıplara yönelik' olarak da uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamalarda da çok başarılı sonuçlar almasını takiben başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de yavaş yavaş saç sorunu yaşayanların imdadına yetişmiştir. Amerika'da birçok siyasetçi, sanatçı ve iş adamı protez saç kullanmaktadır.  Naomi Campell, John Travolta, Elton John, Sean Connery, Nicolas Cage, Jude Law, Matthew McConaughey, Tom Hanks, Chris Martin, Hugh Laurie, Edward Norton, Robbie Williams, Enrique Iglesias, Al Pacino, Ben Affleck gibi bir çok Hollywood yıldızı da protez saç ile saçsızlık problemini aşmıştır.

Protez Saç; farklı tipte alt yapılar üzerine 'gerçek insan saçından alınan saç tellerinin' adeta bir nakış yapar gibi uygulanması ile ortaya çıkan medikal bir sistemdir. Kişiye özel olması da bu vesileyle olmaktadır; yani uygulama yaptırmak isteyen kişinin kendi saçlarına en yakın saç telleri kullanılarak, o kişinin saç çıkış yönü, saç rengi vb. özelliklerine de uyan bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır.

Kişinin saç dökülmesi yaşadığı alan tıraş edilir, kişiye özel olarak oluşturulan protez saç medikal bantlar yardımıyla problemli bölgeye uygulanır. Sonrasında da kişinin kendi saçlarının uzunluğuna ve modeline göre son şekli verilir.