Protez saç nedir, neden bu kadar önemli?

Bu Saçlandırma metodu, diğer uygulamalara nazaran çok daha kolay olup saç kaybı yaşanmış olan alanın (Halk dilinde buna kellik diyoruz) ölçülendirilmesi sonucunda elde edilen kalıp yardımıyla, %100 insan saçından, üretilen saç protezinin, medikal sabitleyiciler ve solüsyonlar yardımıyla, saçsız veya seyrek saçlı bölgeye yerleştirilip şekillendirildiği, estetik ve kozmetik bir uygulamadır.

Saç neden bu kadar önemli?

Saçsızlık, kişinin psikolojisine ve sosyal yaşamına ciddi etkileri olan, önemli bir özgüven sorunudur. Saç kaybının neden olduğu bu sorun (Kellik) günümüz dünyasında daha da artmış olup, sosyal statüsüne ve dış görünümüne özen gösteren herkes için, parlak, bakımlı ve gür saçlar, güzelliğin en önemli unsurları olmuştur.

Saçın bu önemi aslında insanın sosyokültürel geçmişinde yatıyor. Geçmişe dönüp baktığımızda, hemen hemen tüm medeniyetlerde ‘’SAÇ’’, gücün ya da sosyokültürel statünün en güçlü simgesi olmuştur. Günümüze gelindiğinde de durum pek farklı değil açıkçası. Günümüz dünyasında Saç, özellikle görsel işle uğraşanların ve de kadınların fiziksel güzelliklerinin en önemli parçası halinde.

Son dönemde oldukça yoğun ilgi görmeye başlayan Saçlandırma sektörü, bilimsel yöntemlerle gelişerek, Saç ekimi, Saç Simülasyonu ve benzeri birçok çözüm ile bu soruna çare olmaya çalışıyor.

Tüm bu arayışlar içerisinde Protez Saç uygulaması çok ayrı bir yer tutuyor. İlk etapta sadece sanatçıların görsel cazibelerine katkı sağlamak için geliştirilen protez saç uygulamaları, kısa sürede sosyal hayatta da kullanılabileceği keşfedilip, herkes tarafından benimsenmiş ve tüm dünyada milyonlarca kişiye saç kaybı ve saç sorunları noktasında en güvenilir ve en doğal görünümlü çözüm olmuştur.

Çeyrek asrı aşkın sektörel tecrübemizle, ‘’HAIR HOTEL SAÇ SORUNLARI MERKEZİ’’ olarak bizim amacımız, işletmemizde bütün saçlandırma yöntemleri hakkında en kapsamlı ve özlü bilgileri sunarak insanların etki altında kalmaksızın kendi lehinize karar vermenizi kolaylaştırmaktır.

Protez Saç Kimlere Uygulanabilir?

Protez saç, cinsiyet ayrımı olmaksızın 12 yaşını geçmiş herkes tarafından kullanılabilir. Saç protezi kullanmak için saçların dökülmesini ve o bölgenin tamamen açılmasını beklemeye de gerek yoktur. Zira protez saç kafa derisinde seyrelmelerin olduğu alanlara da uygulanabilirken, hatta kemoterapi gören hastalara uygulanabiliyor olması da çok önemli bir pozitif özelliktir.

Protez Saç Kimlere Uygulanmaz

Saç protezi kullanımı, tıpkı göz lensi ya da diş protezi kullanımı gibidir ve hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Bu nedenle küçük yaştaki çocuklara, egzama gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlara, zihinsel kusurlar nedeniyle kişisel temizliklerine ve genel hijyen kurallarına uyma sorumluluğunu taşıyamayacak durumda olanların protez saç uygulaması tavsiye edilmemektedir.

Protez saçın özellikleri nelerdir?

Kaliteli bir merkezde, uzmanlar tarafından hazırlanan ve uygulanan protez saçın yan etkisi yoktur.

Kafa derisinde kellik olan bölgenin doğal saçlarla kapatılmasıyla kişi 5-10 yaş gençleşir.

Saçsızlık sorunu yaşayan kişi herhangi bir acı, ağrı, sızı yaşamadan kısa süre içinde güzel ve sağlıklı saçlara kavuşabilir.

Protez saçlar kişi istediğinde çıkarılabilir, sonra yeniden takılabilir. Yani protez saç geri dönüşü olan bir uygulamadır.

Özellikle yaşı ilerlemiş ya da bir hastalıktan dolayı saçsızlık sorunu yaşayan kişilere gerçek saç kalitesinde ve güzelliğinde saçlara sahip olma imkanı tanır.

Genç yaştaki sağlıklı bir kişinin saçları kadar dolgun, sağlıklı ve şekilli olur.

Kellik olan bölgenin yazın güneşten olumsuz etkilenmesini önler.

Sinüzit hastaları için çok önemli bir sorun olan saçsızlığa sağlıklı bir çözüm bulur.

Kişinin kafa derisinde var olan saçına zarar vermeden kellik olan bölgeler kapatılır.

Özel yapısı ve dokusu sayesinde kafa derisi rahatlıkla hava alır ve sağlıklı kalır.

Protez saçların yerleştirildiği alt tabakanın insan derisine en yakın özelliklere sahip olan suni deri olması çok önemli bir avantajdır. Bu sayede kafa derisi terlemez ve alerjik bir reaksiyon da olmaz.

Saç ekimindeki gibi acılı bir süreç olmaz ve saçların çıkması, uzaması ve şekil alması için beklemek gerekmez. Her şeyden önce saç ekimi cerrahi bir işlem olduğundan protez saça göre riskleri daha fazladır.

Protez saçlar, uzman kişiler tarafından olması gerektiği kalitede yapıldığında, uygulandığında ve bakımı da uzmanların belirttiği gibi yapıldığında uzun ömürlü ve konforlu bir kullanım sağlar. Tüm faktörlerin olması gerektiği şekilde seyrettiği bir protez saç uygulamasının ortalama 1 buçuk senelik bir kullanım süresi bulunmaktadır.

Protez saçlar, kişinin istediği şekilde yapılabilir, dönemin modası ya da kişinin tercihi doğrultusunda şekil verilebilir. Özellikle de protez saçın istenilen uzunlukta olabiliyor olması büyük bir avantajdır.